Zmiana opon na letnie – przepisy prawa w Polsce i w Europie

Dobór odpowiedniego ogumienia ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowców, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dotyczy to nie tylko wymiany opon na zimowe, ale również zmiany ogumienia na letnie. Musimy bowiem mieć świadomość, że mieszanka zastosowana do produkcji opon zimowych, pod wpływem wysokiej temperatury staje się zbyt miękka, co może wpłynąć negatywnie na zwrotność pojazdu oraz zużycie paliwa.
Zmiana opon na letnie

Zbyt miękkie opony mogą zatem doprowadzić do zwiększenia ryzyka kolizji. Dlatego też warto pamiętać o wymianie opon na letnie wraz z nastaniem cieplejszych dni. Rozwiązaniem jest także korzystanie z opon całorocznych – w tym przypadku musimy jednak kontrolować ich stan. Czy jednak oznacza to, że wymiana opon jest obowiązkowa? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W większości państw Europy wymiana wynika z przepisów lokalnego prawa. W naszym kraju obowiązku takiego nie ma. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy martwić się o wymianę ogumienia.

Czy wymiana opon na letnie jest obowiązkowa?

Obecnie Unia Europejska nie nakłada na kraje członkowskie wspólnego obowiązku zmiany opon na letnie lub zimowe. Dlatego też każdy kraj może podchodzić do tego indywidualnie. Przykładowo, w Polsce nie ma takiej konieczności, choć wymiana opon jest zalecana. Poza nami istnieje jeszcze kilka krajów, które takiego obowiązku nie nakładają. Są to między innymi: Dania, Holandia, Luksemburg, Wielkiej Brytanii, Belgia, Irlandia, Węgry oraz Grecja. Inne kraje europejskie wyznaczają zaś konkretne daty, do których musimy wymienić opony na letnie. Różne są również konsekwencje zaniechania tego obowiązku. W zależności od prawodawstwa na danym terenie, możemy liczyć się z mandatem lub punktami karnymi.

Wymiana opon na letnie w Polsce

Jak już zostało wspomniane, w naszym kraju wciąż brakuje dokładnych regulacji dotyczących zmiany opon na zimowe oraz ponownej zamiany na letnie. Ustawodawca nie podaje dokładnych dat, nie ma również mowy o ewentualnych karach za brak odpowiedniego ogumienia. Przepisy kodeksu drogowego określają jedynie głębokość bieżnika – nie powinna być ona mniejsza niż 1,6 mm.

Ogumienie, którego bieżnik jest płytszy (niezależnie od jego sezonowości), należy bezwzględnie wymienić. W przeciwnym razie możemy spotkać się z koniecznością zapłacenia mandatu karnego. Jego koszt może wynieść nawet do 500 złotych.

Pamiętajmy również o tym, że choć wymiana opon na letnie nie jest nam narzucona odgórnie, powinniśmy o nią zadbać. Jeśli tego nie zrobimy, a dojdzie do kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania i uznać nas za winnego zdarzenia drogowego.

Wymiana opon na letnie w Niemczech

Niemcy to jeden z najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów. Warto więc wiedzieć, jakie przepisy w nim obowiązują, tym bardziej, że cena wymiany opon na letnie jest znacznie niższa, niż wysokość europejskich mandatów. Na szczęście, mamy dobrą wiadomość dla kierowców – u naszych zachodnich sąsiadów zimowe opony zakłada się jedynie w sytuacji, w której warunki drogowe tego wymagają, a więc podczas opadów śniegu oraz ujemnych temperatur. Zatem poza najbardziej mroźnym okresem, w tym kraju z powodzeniem możemy jeździć na oponach letnich. Niemcy nie posiadają bowiem określonych dat, w których należy wymienić ogumienie na dostosowane do sezonu.

Wymiana opon na letnie w pozostałych krajach w Europie

Pozostałe kraje europejskie posiadają w swoim prawie różne zapisy dotyczące terminów zmian opon na letnie. Sprawdźmy, jak wyglądają one w niektórych z nich:

  • Finlandia – opony letnie należy założyć na początku marca,
  • Czechy – opony zimowe należy wymienić do 30 marca,
  • Szwecja – opony zimowe należy wymienić do 31 marca,
  • Słowacja, Słowenia – opony zimowe należy wymienić do 15 marca,
  • Austria – opony zimowe należy wymienić do 15 kwietnia,
  • Estonia, Litwa – opony zimowe należy wymienić do 1 kwietnia.

Niedopasowanie ogumienia do pory roku wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu. W zależności od kraju możemy mówić o różnych wysokościach kar. Przykładowo w Austrii zapłacimy mandat w wysokości 35 euro, w Czechach 2000 koron, w Niemczech 60 euro, a w Chorwacji aż 106 euro.

Ile kosztuje wymiana opon na letnie?

Warto zaznaczyć, że wpływ na cenę wymiany opon i ma wiele czynników. Wśród nich wymienić możemy między innymi wielkość felgi oraz jej rodzaj, typ opony, a także miejsce, w którym dokonujemy wymiany. Ceny różnią się bowiem w zależności od województwa. Średnio jednak możemy uznać, że wymiana kompletu opon w przypadku 16 calowych felg to koszt około 70-90 złotych. Sprawdźmy jednak cenę wymiany opon w poszczególnych województwach. Podany przez nas cennik wymiany opon dotyczy felg stalowych o wymiarach 16 cali.

WojewództwoŚrednia cena wymiany opon na letnie
dolnośląskie75,00 – 90,00
kujawsko-pomorskie70,00 – 80,00
lubelskie65,00 – 79,00
lubuskie65,00 – 75,00
łódzkie70,00 – 84,00
małopolskie70,00 – 88,00
mazowieckie70,00 – 95,00
opolskie70,00 – 88,00
podkarpackie70,00 – 85,00
podlaskie76,00 – 89,00
pomorskie75,00 – 85,00
śląskie75,00 – 90,00
świętokrzyskie65,00 – 80,00
warmińsko – mazurskie70,00 – 79,00
wielkopolskie70,00 – 84,00
zachodniopomorskie72,00 – 85,00

Wymiana opon z czujnikami

Mówiąc o wymianie opon na letnie warto wspomnieć o tym, że cena może być wyższa w przypadku, w którym posiadamy opony z czujnikami ciśnienia. Obecnie coraz więcej nowych samochodów posiada takie zabezpieczenie, które z jednej strony zwiększa naszą pewność w czasie jazdy, z drugiej jednak generuje dodatkowe koszty.

Wymiana opon wiąże się bowiem z kalibracją czujnika oraz resetem ustawień. Trwa więc przez to o kilkanaście minut dłużej, niż wymiana standardowej opony. W procesie tym niezwykle ważna jest ostrożność, ponieważ nawet drobny błąd może doprowadzić do uszkodzenia czujników. Warto więc poszukiwać zakładów wulkanizacyjnych, które dysponują podnośnikami pneumatycznymi, które mogą unieść cały pojazd. Ile kosztuje wymiana opon z czujnikami ciśnienia? Musimy przygotować się na dwukrotność średniej ceny wymiany zwykłych opon. W przypadku felg o rozmiarze 16 cali będzie to więc około 150-180 złotych. Wiele zależy również od tego, czy nie ma konieczności wymiany czujników na nowe (ma to miejsce np. przy zmianie felg ze stalowych na aluminiowe).

IIe kosztuje wymiana opon na felgach aluminiowych?

Na nieco większy koszt związanych z wymianą opon na letnie, przygotować muszą się również posiadacze samochodów z felgami aluminiowymi. W ich przypadku koszt wymiany jest wyższy zazwyczaj o około 20-30 złotych na komplecie kół. Wynika to z konieczności wyważenia felg oraz ustawienia zbieżności auta. Ma to na celu wyeliminowanie drgań kierownicy, samoczynnego skręcania opon oraz szybszego ich zużywania. Dlatego też warto poszukiwać zakładów wulkanizacyjnych, które posiadają odpowiedni sprzęt i cieszą się dobrą opinią. Od dokładności wyważenia zależy bowiem zarówno nasz komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo na drodze.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Spis treści

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) w związku z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.