Wyważanie kół z testem drogowym – jak przekonać klienta, że to potrzebne?

Nowoczesny warsztat oponiarski, powinien być gotowy na obsługę „trudnych” opon. Zdarza się, że przy użyciu zwykłej wyważarki jest to trudne, a często niemożliwe. Najczęściej problemy z wyważaniem kół dotyczą dużych rozmiarów, ale może się to też zdarzyć w przypadku kół 15- i 16-calowych.
Hunter-wyważanie_kół_z_testem_drogowym_contione

“Bicie” koła – skąd się bierze?

Przyczyn może być kilka:

  • uszkodzenia (skrzywienia) felgi,
  • niedoskonałego kształtu opony,
  • ze zwykłego niewyważenia koła,
  • z powodu nierównomiernej sztywności promieniowej opony.

Pierwsze trzy przyczyny, można w łatwy sposób zdiagnozować. Niestety w przypadku nierównomiernej sztywności promieniowej opony, kontrola wzrokowa, jak i pomiar wyważenia za pomocą zwykłej wyważarki, mogą nie być wystarczające.

W warsztatach oponiarskich, które nie posiadają wyważari z testem drogowym, diagnostyka tej przyczyny, jest utrudniona:

  • jest ona niemal albo całkowicie niemożliwa do zaobserwowania gołym okiem podczas wirowania koła na wyważarce,
  • nie mówią też o niej wskazania urządzenia, które mogłoby sugerować konieczność użycia dodatkowych ciężarków do wyważenia koła.

W takim przypadku wulkanizator może być przekonany, że oddaje w ręce klienta prawidłowo wyważone koła. Klient jednak, może odczuwać drgania, podczas jazdy z wysoką prędkością, które są charakterystyczne dla nieprawidłowego wyważenia

Nierównomierna sztywność opony – co to takiego?

Gdy jeden z fragmentów bieżnika opony jest twardszy niż jego pozostała część, powoduje to nierównomierne uginanie się opony pod wpływem naturalnego obciążenia podczas pracy.

W takiej sytuacji opona delikatnie „podskakuje”, zwłaszcza podczas jazdy po twardej, gładkiej nawierzchni. Przy wyższych prędkościach generuje to drgania i wibracje koła typowe dla „zwykłego” niedoważenia.

Test drogowy – zanim klient zareklamuje opony

Jednym z narzędzi, które pomaga rozwiązać problem, jest wyważanie kół za pomocą wyważarki z „testem drogowym”.

Każdy warsztat oponiarski ma do czynienia z oponami różnych producentów. Warsztat mający dobrą renomę, traktowany jest jako „ostatnia nadzieja” zdesperowanego klienta. Niezależnie od tego, jakiej marki ogumienie klient posiada, szuka on profesjonalnej usługi, aby pozbyć się problemu. “Test drogowy” ten problem najczęściej rozwiązuje – ogumienie bezwzględnie wymagające reklamacji stanowi znikomy procent.

Jest to niezwykle przydatne narzędzie w każdym warsztacie oponiarskim – jakkolwiek opony marki Continental odznaczają się doskonałą sztywnością promieniową, to ze względu na komfort jazdy, zalecane jest wyważenie z testem drogowym.

“Test drogowy” najczęściej rozwiązuje problem bijącego koła – ogumienie bezwzględnie wymagające reklamacji stanowi znikomy procent.

Gdy jednak musisz złożyć reklamację, tutaj znajdziesz Punkty Obsługi Gwarancyjnej Continental

Jak to działa?

Wyważarka z testem drogowym wyposażone jest w dodatkową rolkę, która jest dociskana do opony podczas wirowania na stanowisku – rolka ta symuluje naturalne obciążenie opony podczas jazdy, wychwytując drgania, które występują po obciążeniu koła masą pojazdu i ładunku.

Urządzenie do wyważania z testem drogowym, pomaga:

  • zredukować masę niezbędnych ciężarków poprzez optymalne obrócenie opony na feldze,
  • pomaga za pomocą ciężarków zneutralizować drgania pojawiające się za sprawą nierównomiernej sztywności promieniowej opony.

Tak przygotowane koło, pomimo niedoskonałej opony, może zachowywać się poprawnie podczas jazdy z nawet bardzo wysokimi prędkościami – gwarantując i komfort,  bezpieczeństwo jazdy.

Co dalej? Inna wyważarka – inny wynik!

Należy uprzedzić klienta, że jeżeli jego opona ma nierównomierną sztywność promieniową, zneutralizowaną przy użyciu wyważarki z testem drogowym, to w przypadku testu koła na zwykłej wyważarce, może ona zasugerować konieczność doważenia go.

Gdy jednak klient nie wyczuwa drgania podczas jazdy, nie powinien się na to zdecydować.


Wybrane serwisy BestDrive, posiadają odpowiedni sprzęt oraz wykwalifikowaną kadrę, która w sprawny sposób wyważy koła z testem drogowym. Jeżeli chcesz dołączyć do franczyzy BestDrive, zapraszamy do kontaktu.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

Nie przegap aktualności od ContiOne!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) w związku z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.