Wyposażenie nowoczesnego warsztatu samochodowego

Nowoczesny warsztat samochodowy powinien być przede wszystkim wyposażony w nowoczesne narzędzia i sprzęt, za pomocą których można sprawnie dokonać niezbędnych napraw i diagnostyki maszyny. O jakie dokładnie narzędzia chodzi? Choć to właściwie temat-rzeka – bo nie sposób (nawet sporządzając suchą listę potrzebnych sprzętów) zawrzeć wszystkiego w krótkim tekście – to przynajmniej zastanówmy się, czego w nowoczesnym warsztacie samochodowym nie może absolutnie zabraknąć.
Wyposażenie warsztatu

Na różnego rodzaju forach internetowych można od czasu do czasu natknąć się na post mniej więcej następującej treści: „Planuję otworzyć własny warsztat samochodowy. Czy możecie polecić mi sprzęt, który powinienem w nim mieć?”. Z reguły do prośby dołączona jest krótka lista narzędzi, które dana osoba planuje do tego zakładu kupić: klucz pneumatyczny, podnośniki samochodowe, śrubokręt udarowy i tym podobne.

Nic zresztą dziwnego, że podobne kwestie trafiają na fora motoryzacyjne – wszak wyposażenie warsztatu samochodowego nie jest rzeczą łatwą. A tym bardziej, jeśli mówimy o nowoczesnym warsztacie samochodowym. Zwykle proces dobierania i uzupełniania niezbędnego sprzętu jest rozciągnięty w czasie, gdyż to, czego naprawdę potrzebujemy, z reguły wychodzi właśnie podczas pracy.

Przyjrzyjmy się więc, jaki między innymi sprzęt powinien trafić do nowoczesnego warsztatu samochodowego – zastrzegając jednocześnie, że poniższa lista z pewnością nie wyczerpuje tematu.

Po pierwsze – zestaw kluczy i śrubokrętów

Na samym początku należy zauważyć, że nowoczesny warsztat samochodowy odznaczać się powinien nie tylko dostępnością do technologicznie zaawansowanych urządzeń, ale również – co może nieraz umyka – kompletnym wyposażeniem niezbędnego sprzętu. Każdy warsztat samochodowy buduje się bowiem od postaw – nawet jeśli założeniem jest stworzenie nowoczesnego punktu naprawy i diagnostyki aut.

Dlatego naszą listę zaczniemy od szerokiego zestawu kluczy i śrubokrętów – czyli podstawy nie tylko każdego warsztatu samochodowego, ale nawet każdego garażu. W wyposażeniu warsztatu muszą znaleźć się również klucze płaskie o różnych rozmiarach – przede wszystkim tych najczęściej używanych, czyli od 6×7 mm do 30×32 mm.

Prócz kluczy płaskich będziemy naturalnie potrzebować kompletu kluczy nasadowych, w tym tzw. grzechotek, które służą do odkręcania śrub i wkrętów o różnym kształcie, w tym – co niezwykle istotne – o kształtach nietypowych czy wyrobionych. Prócz kluczy, warto zaopatrzyć się również w komplet śrubokrętów czy wkrętaków – w warsztacie samochodowym przydadzą się przede wszystkim te z płaskim zakończeniem, a także wkrętaki typu Torx z główką w kształcie sześcioramiennej gwiazdy.

Dla utrzymania porządku warto od razu zaopatrzyć się w niewielką skrzynkę czy szafę na klucze i śrubokręty, jako że tego typu narzędzia często lubią się zawieruszać.

Po drugie – podnośniki i kompresor

W żadnym warsztacie – a już na pewno nie w tych, które chcą określać się mianem nowoczesnych – nie może oczywiście zabraknąć podnośników samochodowych. Najbardziej praktyczne zastosowanie, zwłaszcza przy pracach związanych z wymianą części eksploatacyjnych, mają dwu- i czterokolumnowe podnośniki stacjonarne z napędem elektromechanicznym lub elektrohydraulicznym.

Jednak rodzajów podnośników samochodowych jest więcej: do dyspozycji mamy chociażby podnośniki wulkanizacyjne płytowe, podnośniki nożycowe czy podnośniki punktowe. W zasadzie dobór podnośników powinien odpowiadać przede wszystkim profilowi i wielkości danego warsztatu, więc do pewnego stopnia jest to kwestia indywidualna. Choć z drugiej strony raczej każdy warsztat samochodowy powinien posiadać prosty podnośnik punktowy, czyli popularnego „Jacka”.

Na wyposażeniu warsztatu samochodowego musi znajdować się również dobry kompresor: mechaniczny lub elektryczny (ten drugi wykonuje praktycznie całą pracę samodzielnie). Rodzaj i pojemność kompresora będzie zależał od charakteru i intensywności prowadzonych w warsztacie prac (między innymi od sprzętu korzystającego ze sprężonego powietrza). W każdym razie trudno sobie wyobrazić, aby warsztat nie posiadał kompresora, niezbędnego choćby do szybkiego uzupełniania powietrza w oponach.

Po trzecie – urządzenia diagnostyczne

Bardziej zaawansowane i nowoczesne warsztaty samochodowe powinny mieć w swoim wyposażeniu sprzęty do szeroko pojętej diagnostyki. Najkrócej rzecz ujmując, diagnostyka to rozpoznanie i zbadanie stanu technicznego pojazdu bez demontażu pojazdu lub tylko po demontażu częściowym.

Urządzenia do diagnostyki są już bardziej zaawansowane technologicznie, a przez to – rzecz jasna – droższe. Nie wszystkie warsztaty samochodowe, zwłaszcza te początkujące, mogą sobie pozwolić na zakup sprzętu do kompletnej diagnostyki, która obejmuje między innymi kontrolę hamulców, spalin, układu kierowniczego i zawieszenia, układów silnika (wytryskowych i zapłonowych), akumulatora, instalacji elektrycznej, ustawienia świateł czy amortyzatorów.

Co dokładnie zalicza się do wyspecjalizowanego sprzętu do diagnostyki samochodowej? Ciężko te urządzenia  podzielić na bardziej i mniej przydatne. W każdym razie ich zakres obejmuje między innymi stetoskopy (do badania silnika), ciśnieniomierze, testery świec żarowych i akumulatorów, wszelkiego rodzaju urządzenia pomiarowe i kontrolne, w tym do badania stanu amortyzatorów, kontroli geometrii podwozia i zawieszenia, badania układów napędowych oraz sprawdzania i ustawiania świateł.

Już mniej specjalistyczne, ale przydatne w diagnostyce, są również narzędzia ręczne oraz podnośniki, o których już wspominaliśmy. Należy przy tym pamiętać, że kompletna diagnostyka wymaga nie tylko profesjonalnego sprzętu elektronicznego, ale też sporo przestrzeni. Kilka stanowisk plus kanały to w dobrze prosperującym i nowoczesnym warsztacie samochodowym podstawa.

Po czwarte – cierpliwość i wytrwałość

Na zakończenie można dodać, że do sukcesu potrzebna będzie jeszcze cierpliwość i wytrwałość, których niestety kupić nie można. W wielu wypadkach trzeba się jednak w nie uzbroić, bowiem otwarcie, a następnie stopniowe wyposażanie nowoczesnego warsztatu samochodowego w potrzebne narzędzie i sprzęt z pewnością nie jest zadaniem prostym. Jednak stawiając kolejne kroki pewnie i konsekwentnie jest jednocześnie celem zdecydowanie osiągalnym.

Nie wszystkie narzędzia trzeba mieć na wyposażeniu od razu. Na przykład klucze płaskie o rozmiarach niestandardowych mogą się przydać, ale równie dobrze można je nabyć już podczas pracy, kiedy będą nam faktycznie potrzebne.

W tym celu warto utrzymywać bliskie stosunki z jakimś sprawdzonym dostawcą sprzętu warsztatowego, który szybko mógłby nam taki klucz (czy inny potrzebny sprzęt) dostarczyć. Bo pamiętajmy, że nowoczesny warsztat samochodowy nie ogranicza się tylko do wyposażenia – to również nowoczesne, profesjonalne działanie jego właściciela, w tym również kontakt z klientem.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Spis treści

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) w związku z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.