Opony terenowe – rodzaje, zalety, pielęgnacja

Polacy pokochali jazdę samochodami terenowymi. Dla jednych jest to idealny środek transportu ze względu na miejsce, w którym żyją, inni natomiast uwielbiają jazdę po bezdrożach czy lasach. Niezależnie od preferencji, takie samochody wymagają specjalnego ogumienia. Z tego artykułu dowiesz się jakie są ich rodzaje oraz jak najlepiej je pielęgnować.
Opony terenowe

Opony terenowe – rodzaje

Opony terenowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do jazdy po nieutwardzonych drogach różnego typu. Są wykorzystywane przez osoby pracujące w lasach, na polach, w górach czy nad rzekami. Drugą grupę stanowią pasjonaci, którzy kochają off-road ze względu na przeżycia, jakie im gwarantuje. Ogólną cechą opon terenowych jest to, że są produkowane z miękkich mieszanek – będą pokonywać różne przeszkody, więc muszą się cechować elastycznością oraz wytrzymałością na kamienie, gałęzie czy błoto. Mają tzw. agresywny, głęboki bieżnik, który musi szybko oczyszczać się z błota lub piasku. Klocki bieżnika są wyższe (13-17 mm) oraz zachodzą na boki opony. To przekłada się na niektóre parametry – niski indeks prędkości (do 160 km/h) oraz ładowności.

Jest kilka rodzajów opon terenowych. Można wśród nich znaleźć zarówno ogumienie uniwersalne, jak i przeznaczone do konkretnych warunków. Należy je dobrać do własnego zapotrzebowania. Poniżej znajduje się dokładniejsze ich omówienie. Pamiętajmy, że są to opony specjalistyczne i raczej nie znajdziemy opony, która będzie miała świetne parametry na każdym podłożu, szczególnie jeżeli będziemy porównywać ją z innymi w tej samej klasie cenowej i jakościowej.

Opony terenowe MT – Mud Terrain

Pierwszym rodzajem opon terenowych są te oznaczone symbolem MT – czyli Mud Terrain. Przeznaczone są stricte do jazdy w terenie, mają bowiem głęboki bieżnik oraz wysoki bok. Nie groźne im głębokie błoto, rozmiękczone podłoże czy wszelakiego rodzaju przeszkody. Jeżeli mamy do przejechania odcinek drogi po asfalcie, to zaczną mocno hałasować. Należy przy nich zachować szczególną ostrożność, ze względu na dłuższy czas hamowania. Mieszanka, z jakiej są stworzone, jest bardzo miękka, co zwiększa przyczepność w trudnym terenie, jednak na płaskim powoduje szybsze ścieranie się i nagrzewanie opony.

Opony terenowe AT – All Terrain

Kiedy chcemy znaleźć kompromis – szukamy opon terenowych zarówno do jazdy po asfalcie, jak i po bezdrożach – to zakupimy modele AT. Niestety w żadnych warunkach nie sprawdzą się w 100%, jednak nie ścierają się szybko na asfalcie, mają krótszą drogę hamowania, a auto nie traci przyczepności oraz są cichsze niż MT. Określane często liczbami: 50/50, co oznacza 50% szosa, 50% teren.

Opony terenowe HT – szosowe

Kolejny rodzaj opon terenowych to te szosowe, przeznaczone do sporadycznej jazdy w terenie. Zakłada się, że ich użytkownik większość czasu spędzi na utwardzonej drodze. Są bardziej wytrzymałe oraz mają głębszy bieżnik niż standardowe ogumienie do samochodów osobowych, dzięki czemu poradzą sobie z podjazdami czy kawałkiem nieutwardzonej powierzchni. Określane często liczbami: 80/20, co oznacza 80% szosa, 20% teren.

Opony terenowe AP – M+S lub M/S

Ostatnim typem opon terenowych są te oznaczone literami AP (w innych wersjach M+S lub M/S), które są bardzo uniwersalne i sprawdzają się w SUV-ach. Dla wielu kierowców to najmniej off-roadowe ogumienie, przeznaczone dla osób, które chcą mieć większy samochód, jednak rzadko zjeżdżają z utwardzonej powierzchni. Mają mniejszy bieżnik niż opisywani poprzednicy i raczej nie występuje on z boku opony.

Rozmiary opon terenowych

Rozmiar opony terenowej powinien być dobrany według tego, co znajduje się w książeczce samochodowej i jest zalecane przez producenta. Można stosować zamienniki – jednak dobrze, by miały ten sam indeks prędkości. W Internecie znajdziemy mnóstwo kalkulatorów, które przeliczą za nas rozmiary i dobiorą do naszego auta odpowiednie ogumienie. Jeżeli zdecydujemy się na drastyczną zmianę, to warto zasięgnąć porady fachowca.

Często wyszukując ogumienie terenowe w Internecie spotykamy się z określeniem „opony terenowe 15” czy „opony terenowe 16”. Chodzi tutaj o średnicę felgi. To uproszczony rozmiar, bowiem pełny składa się jeszcze z takich parametrów jak: szerokość bieżnika, profil (wysokość) oraz średnica felgi. Może on zostać podany w układzie metrycznym (zarówno w mm jak i calach, np. 245/65 R15) oraz calowym (31×10.50 R15).

Zalety opon terenowych

Podstawową zaletą opon terenowych jest przede wszystkim umożliwienie pokonywania tras, jakie w innych autach byłoby niemożliwe. Sprawdzają się w różnym terenie: czy to w błotnistym lesie, kamienistej drodze, czy też wertepach poza miastem. Jeżeli wybierzemy dobry typ opony terenowej (opisywaliśmy je powyżej), to zapewnimy sobie bezpieczeństwo oraz dobrą przyczepność.

Jest to oczywiście ogumienie przeznaczone na warunki ekstremalne. Dobrze dobrane opony zarówno pod względem rozmiaru, jak i typu spowodują cichszą jazdę, mniejsze spalanie paliwa oraz będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy części znajdujących się dookoła nich. Ponadto osoby zaczynające dopiero swoją drogę z off-roadem docenią to, że opony terenowe ograniczają spadek mocy samochodu, jak i zmniejszają ryzyko uszkodzenia układu różnicowego. To argumenty, które decydują o kupnie takiegoż ogumienia.

Pielęgnacja opon terenowych

Opony terenowe, tak jak każde inne, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy je odpowiednio przechowywać, jeżeli nie są przez jakiś czas używane – dobrze, by leżały w suchym pomieszczeniu, z dala od deszczu czy śniegu. W takim miejscu powinno być równe podłoże – zabezpieczy to opony przed wykształceniem się wybrzuszeń oraz krzywizn. Muszą być też wyczyszczone z błota i kamieni.

Do naszych zadań należy również kontrola bieżnika oraz ciśnienia. Jeżeli bieżnik będzie starty, to ogumienie trzeba wymienić na nowe – chcemy zachować bowiem maksimum bezpieczeństwa. Dobrze jest, co jakiś, czas podjechać do mechanika, czy też na stację, i zobaczyć czy ciśnienie w oponach jest w normie.

Używane opony terenowe – czy warto?

Z uwagi na fakt, że opony terenowe są droższe od zwykłych, często zastanawiamy się czy dobrym pomysłem jest zakup używanych kompletów. Nie jest to złe rozwiązanie, gdy znamy historię opon (najlepiej i samego poprzedniego właściciela), potrafimy ocenić czy są zniszczone i czy cena jest adekwatna do ich stanu. Oczywiście, możemy trafić na super okazję (ktoś sprzedaje, bo wybrał zły rozmiar, rozmyślił się), ale i na oszustów. Używane zazwyczaj posłużą krócej, jednak trzeba pamiętać, że będzie to zależało głównie od tego jak często jeździmy i jak o nie dbamy.

Opony terenowe bieżnikowane to rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić. Są to egzemplarze, gdzie zdarto stary bieżnik i nadbudowano nowy na karkas opony. To często dobra opcja, ponieważ ogumienie osiąga podobne parametry do nowego, można uzyskać na nie gwarancję, a przy tym jest tańsze. Opony terenowe bieżnikowane cieszą się dużą popularnością wśród kierowców.

Opony terenowe to specjalistyczne ogumienie, które pomoże nam cieszyć się z jazdy poza utartymi szlakami. Dobrze jest więc zainwestować w takie egzemplarze, które posłużą nam przez dłuższy czas. Mamy nadzieję, że takie pojęcia jak MT, AT, opony terenowe 15 lub opony terenowe 16 nie będą już żadnym zaskoczeniem po przeczytaniu tegoż artykułu.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Spis treści

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) w związku z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.