Obsługa maszyn do wulkanizacji. Szkolenia i kursy

Wulkanizacja tylko z pozoru wydaje się trywialna – w rzeczywistości to rzecz dość złożona. Szkolenia i kursy w zakresie wulkanizacji pozwalają na wykształcenie prawdziwych profesjonalistów, przed którymi żadna opona nie będzie skrywała tajemnic. Dobry zakład wulkanizacyjny poznaje się właśnie po kadrze, która świadczy w nim usługi. Czym właściwie jest wulkanizacja? Na czym polegają wspomniane szkolenia i kursy wulkanizacyjne? Jak powinna wyglądać obsługa maszyn do wulkanizacji? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania w poniższym tekście.

Dobra wulkanizacja składa z dwóch elementów: profesjonalnych i sprawnych narzędzi oraz odpowiednio przygotowanych pracowników (wulkanizatorów), którzy znają się na swoim fachu. Każda praca wymaga odpowiedniego przygotowania poprzez odbycie niezbędnych kursów i szkoleń. Nie inaczej jest w przypadku wulkanizatorów – jeśli ktoś chce być ekspertem w zakresie ogumienia, powinien najpierw zdobyć potrzebne wykształcenie i doświadczenie.

Wulkanizacja nie jest bowiem zajęciem prostym – właściwie można powiedzieć, że cały szeroko pojęty proces naprawy opon jest swego rodzaju sztuką, choć być może nie do końca zauważalną dla przypadkowego kierowcy. Czasem jednak wystarczy zmiana perspektywy – przyjrzymy się więc tej kwestii z bliska.

Czym jest wulkanizacja?

Z pozoru proste pytanie „czym jest wulkanizacja?” nie dla wszystkich bywa zupełnie klarowne. Dlatego też – aby nie pozostawiać żadnych wątpliwości – zacznijmy od rzeczy podstawowych, czyli wyjaśnienia pojęć. Bo o ile każdy kojarzy, że wulkanizacja ma coś wspólnego z oponami (wszak często przy drodze widać tablice informacyjne z napisami „wulkanizacja i naprawa opon”), to jednak ze szczegółową definicją bywają już większe problemy.

Patrząc z dzisiejszej perspektywy, pojęcie „wulkanizacja” nie oznacza dokładnie tego samego, co w przeszłości. Kiedyś przez wulkanizację rozumiano proces sieciowania cząsteczek polimeru, prowadzący do otrzymania gumy. W obecnych czasach pojęcie to jest nieco obszerniejsze. Dlatego dziś wulkanizacja oznacza również proces bieżnikowania (czyli – w skrócie – ściągania starego, zużytego bieżnika i nakładania nowego) oraz naprawy opon.

Szkolenia i kursy wulkanizacyjne

Szkolenia i kursy wulkanizacyjne nie są trudne do znalezienia. W zasadzie wystarczy otworzyć przeglądarkę internetową i wpisać odpowiednie hasło, aby z miejsca znaleźć kilka ofert tego typu zajęć. Prowadzone są one zwykle przez specjalistów z branży wulkanizacyjnej, którzy mają do przekazania wiedzę nie tylko dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z wulkanizacją, ale również dla bardziej doświadczonych pracowników, chcących doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie.

Szkolenia wulkanizacyjne powinny składać się zarówno z zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. Jeśli dany kurs ogranicza się wyłącznie do szkoleń z teorii, być może warto rozejrzeć się za innymi ofertami. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że nauka będzie dawać owoce dopiero wówczas, kiedy będziemy mieli możliwość wypróbowania zdobytej wiedzy w praktyce.

Ponadto szkolenia wulkanizacyjne powinny być kompleksowe, czyli z jednej strony uczyć sprawnego demontażu koła, z drugiej zaś rozpoznawania rodzaju uszkodzenia opony, a po postawieniu właściwej diagnozy – skutecznego przeprowadzenia jej naprawy. Zdobyta na takich kursach wiedza musi być poświadczona stosownym certyfikatem, który przydaje się zarówno podczas poszukiwania nowej pracy (na przykład w kontaktach ze stosownymi urzędami), jak i jako poświadczenie posiadanych umiejętności, którym można pochwalić się przed klientem odwiedzającym warsztat.

Dobry wulkanizator potrzebny od zaraz

Ktoś jednak może spytać, czy powyższy opis szkoleń i kursów wulkanizacyjnych to aby nie przesada. Być może nie wszyscy od urodzenia znają się na oponach, ale na pewno nie może być to takie skomplikowane.

W rzeczywistości temat wulkanizacji naprawdę nie jest prosty, a wymagana wprawa przychodzi dopiero wraz z doświadczeniem. Pamiętać należy również o tym, że wraz z wejściem nowych przepisów dotyczących czujników mierzenia ciśnienia w oponach wulkanizatorzy mają utrudnione zadanie, bowiem nieumiejętny demontaż takiego koła może spowodować duże szkody i straty finansowe. Dlatego dobry wulkanizator musi mieć podstawową wiedzę z zakresu elektroniki, którą może nabyć na wspomnianych szkoleniach i kursach. Nawet doświadczeni eksperci, którzy w wulkanizacji przepracowali wiele lat, mogą mieć pewne braki wobec dynamicznie zmieniającego się świata motoryzacji, co przecież ma niemały wpływ na ich pracę.

Szkoleniowcy z zakresu wulkanizacji podkreślają, że nawet doświadczeni wulkanizatorzy potrafią dokonywać weryfikacji uszkodzenia instynktownie, co nie znaczy, że zawsze zgodnie z zaleceniami. Szkolenia i kursy wulkanizacyjne mają też za zadanie uświadomić wulkanizatorom, że pewne czynności wymagają skrupulatnego podejścia. Pod tym kątem, osoby dopiero uczące się bywają nieco lepszym materiałem szkoleniowym, bowiem pozbawieni są pewnych nawyków i przyzwyczajeń, jakie posiadają pracownicy z większym doświadczeniem. Jeśli jednak wulkanizator naprawdę chce poprawić swoje rzemiosło i jest ku temu zdeterminowany, nie ma żadnych przeciwskazań, aby czerpał co najlepsze z tego typu szkoleń.

Pomysł na biznes – Wulkanizacja

Kompetentni wulkanizatorzy są najlepszą gwarancją efektywnego obsługiwania maszyn do wulkanizacji. Pracownik taki musi sprawnie obsługiwać podstawowy sprzęt wulkanizacyjny (np. montażownicę czy wyważarkę). Nie tylko w trosce o interes klienta, ale także dlatego, że nieumiejętne użytkowanie tego typu sprzętu może spowodować jego uszkodzenie. Biorąc pod uwagę, że ceny montażownic czy wyważarek idą w dziesiątki tysięcy złotych, najmniejszy błąd może okazać się niezwykle kosztowny.

Ponadto w zakładach wulkanizacyjnych korzysta się z szeregu urządzeń elektronicznych czy pneumatycznych oraz z wytwornic azotu – wszystkie trzeba umieć obsługiwać. Dlatego też – co podkreślaliśmy powyżej – dobry wulkanizator powinien sprawy związane z elektroniką mieć w małym palcu.

Klienta nie da się oszukać

Pamiętać należy – i to niezależnie czy prowadzimy własny zakład wulkanizacyjny, czy też jesteśmy w takim zakładzie zatrudnieni – że klienci potrafią być bardzo wyczuleni nawet na najmniejsze uchybienia. W przypadku niezadowalającego wykonania usługi, klient może do danego zakładu już więcej nie wrócić. Również dlatego (nie licząc własnej ambicji) warto podnosić kompetencje swoje oraz swoich pracowników (jeśli takowych zatrudniamy).

Precyzja, skrupulatność, dbanie o szczegóły – to cechy, którymi powinien odznaczać się każdy profesjonalny wulkanizator. Sukcesywnie zdobywane doświadczenie w połączeniu z nową wiedzą z zakresu usług i sprzętu wulkanizacyjnego prędzej czy później zostanie dostrzeżone – czy to przez pracodawcę, czy przez klienta, nawet tego najbardziej wymagającego.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Spis treści

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) w związku z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.