Maszyny wulkanizacyjne. Sprzęt nowy czy używany?

Prawidłowa wulkanizacja w dużej mierze oparta jest o efektywnie działający i profesjonalny sprzęt. Dlatego każdy dobrze wyposażony zakład wulkanizacyjny powinien posiadać komplet maszyn, dzięki którym będzie mógł przeprowadzić kompleksowe operacje związane z ogumieniem. Ważną kwestię pozostaje też to, czy sprzęt wulkanizacyjny powinien być nowy, czy też można pozwolić sobie na zakup sprzętu używanego.
Naprawa opony

Pracownicy zakładów wulkanizacyjnych, zajmujących się wymianą, naprawą i konserwacją ogumienia, nie mogą narzekać na brak zajęcia. Co więcej, nawet surfując w internecie bez problemu można zauważyć, że cały czas powstają nowe lokalizacje wulkanizacyjne. Jednocześnie rynek maszyn wulkanizacyjnych jest bardzo dynamiczny, bogaty w oferty nowego i używanego sprzętu. Ważną kwestią nie tylko dla początkującego właściciela zakładu wulkanizacyjnego, ale również dla nieźle prosperującego punktu jest to, aby umieć się na tym rynku poruszać. Co to znaczy? Nabywać te maszyny, których jakość odpowiada cenie.

Na początek spójrzmy jednak co powinno znajdować się na wyposażeniu zakładu wulkanizacyjnego, a następnie zastanówmy się, czy dobrym pomysłem jest kupowanie sprzętu używanego czy też lepiej z miejsca inwestować w maszyny zupełnie nowe.

Jakie maszyny do wulkanizacji?

Podstawowymi maszynami w do wulkanizacji są montażownice oraz wyważarki – bez nich po prostu nie sposób ruszyć z miejsca. Podstawową funkcją montażownic jest z jednej strony ściąganie, a z drugiej nakładanie kół na felgi. Bardzo istotnym wyznacznikiem montażownic jest maksymalna średnica koła, jaką mogą one obsłużyć. Natomiast wyważarka – jak zresztą sama nazwa wskazuje – służy do diagnozy i ewentualnej poprawy wyważenia koła. Jest to proces bardzo ważny, bowiem prawidłowe wyważenie koła wpływa zarówno na funkcjonowanie podwozia, jak i szybkość zużywania się opon.

Ponadto niezbędną maszyną wulkanizacyjną jest również kompresor, który ma wielorakie zastosowanie. Przede wszystkim służy do szybkiego i sprawnego uzupełnienia powietrza w kołach. Jednak to nie wszystko – za pomocą kompresora obsługujemy również szereg narzędzi pneumatycznych. Natomiast wybór mocy i pojemności kompresora zależy przede wszystkim od wielkości zakładu wulkanizacyjnego i natężenia pracy. Popularne sprężarki tłokowe mogą przy dużym zapotrzebowaniu ulegać awariom. W przypadku konieczności pracy w trybie ciągłym, którego sprężarka tłokowa może nie udźwignąć, konieczne będzie posługiwanie się sprężarką śrubową, która nie musi tak często odpoczywać, co jej tłokowa odpowiedniczka.

Niestety, maszyny wulkanizacyjne nie są sprzętem tanim, o czym można przekonać się przeglądając strony z ofertami montażownic oraz wyważarek. W przypadku samochodów osobowych cena sięga kilku tysięcy złotych, jednak już dobre montażowice do opon rolniczych czy ciężarowych to już wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Nie każdy zakład wulkanizacyjny może pozwolić sobie na takie koszty, dlatego też często uciekają się do innych, tańszych rozwiązań.

Maszyny do wulkanizacji – nowe czy używane?

Rozwiązania te polegają na zakupie maszyn używanych. Niewątpliwie nie posiadają one jakości odpowiadającej sprzętowi prosto ze sklepowej półki, jednak nie oznacza to, że sprzęt używany nie może nadawać się do pracy przez długie lata. Przy tym używany sprzęt bywa nawet o połowę tańszy niż jego nowy odpowiednik. Problem z używanym sprzętem często dotyczy jego jakości – zwłaszcza kiedy nie jesteśmy do końca kompetentni, aby precyzyjnie ją określić. Maszyny wulkanizacyjne są urządzeniami dość skomplikowanymi, dlatego przy ocenie ich stanu niezbędne jest wiedza profesjonalisty, który będzie potrafił zweryfikować stan używanych montażownic czy wyważarek.

Niektóre firmy, które zajmują się sprzedażą i serwisowaniem maszyn wulkanizacyjnych, prowadzą również usług ich renowacji. Dlatego okazać się może, że bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup używanej montażownicy czy wyważarki, a następnie poddanie jej renowacji (cena takiego zabiegu to z reguły od 2 do 4 tysięcy złotych). Wszystko jednak zależy od indywidualnych przypadków: pod uwagę trzeba wziąć zarówno koszty używanych maszyn, cenę usługi renowacyjnej, a także rzeczywiste potrzeby danego zakładu wulkanizacyjnego.

Mobilna wulkanizacja – czy się opłaca?

Ciekawym rozwiązaniem jest mobilna wulkanizacja. Czym się ona charakteryzuje? Najprościej rzecz ujmując jest to świadczenie usług wulkanizacyjnych z dojazdem do klienta. Bardzo pomocne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, kiedy zaskoczy nas nieoczekiwana awaria ogumienia, czy to w trasie, czy nawet na własnym podwórku. Zalety wynikające ze świadczenia usług mobilnej wulkanizacji widać przede wszystkim w okresie sezonowych wymiany opon, kiedy do zakładów wulkanizacyjnych ustawiają się długie kolejki. W takich wypadkach umówiona na określony dzień i godzinę wizyta wulkanizatora jest doprawy świetnym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić cenny czas, a pewnie i nieco nerwów.

Czy wulkanizacja mobilna posiada jakieś wady? Wydawałoby się, że nie – co może być złego w tym, że wulkanizator świadczy usługi w miejscu wskazanym przez kierowcę? Jednak warto w takich wypadkach zwrócić uwagę na ceny tych usług, bowiem niekiedy zakład wulkanizacyjny może za nie policzyć nieproporcjonalnie sporo. W dodatku przy poważniejszych awariach mobilna wulkanizacja może okazać się niewystarczająca – i wówczas nie unikniemy wizyty w zakładzie stacjonarnym.

Nie tylko maszyny, również obsługa

Należy jednak pamiętać, że praca na profesjonalnym sprzęcie będzie efektywna jedynie wówczas, kiedy użytkowali będą go kompetentni i przygotowani do tego ludzie. Nawet najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt nie jest bowiem w stanie zrobić z osoby dopiero uczącej się fachu eksperta w dziedzinie wulkanizacji. Nowoczesny sprzęt wymaga odpowiedniego przeszkolenia pracowników, którzy mają go użytkować. Z jednej strony po to, aby nie spowodować jego awarii, z drugiej zaś – aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klienta.

Również w przypadku wulkanizacji mobilnej dużą rolę gra przygotowanie pracowników – zwłaszcza że po przybyciu na miejsce będzie musiał poradzić sobie z zaistniałym problemem. Z reguły klient – przy kontakcie telefonicznym z zakładem wulkanizacyjnym – jest w stanie opisać zaistniałą szkodę, ale trzeba pamiętać, że z reguły nie ma on profesjonalnego przygotowania, aby ją zdiagnozować. Dlatego wulkanizator musi być przygotowany na róże sytuacje.

Biorąc pod uwagę wszystko to, co napisaliśmy powyżej, należy stwierdzić, że decyzja o zakupie nowego lub używanego sprzętu wulkanizacyjnego powinna być podjęta w zależności od danych okoliczności. Jeśli mamy pewność, że sprzęt używany jest solidny, albo że będziemy mieli możliwość jego renowacji (a całościowe koszty za zakup sprzętu i usługę renowacyjną będą zadowalające), wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takiej okazji skorzystać.

Ciekawym rozwiązaniem jest również mobilna wulkanizacja – z dojazdem do klienta. Ze względu na wygodę, szybkość, a także możliwość dodatkowego przeglądu w miejscu zamieszkania kierowcy rozwiązanie takie cieszy się sporą  popularnością.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Spis treści

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) w związku z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.