Coś dla pasjonatów, czyli opony sportowe i ich charakterystyka

Opona to jedyny element naszego pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z drogą. Jest to kluczowa część, mająca wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników drogi. Uznana firma, odpowiednia mieszanka gumy, sprawdzony wzór bieżnika – te wszystkie czynniki wpływają na jakość i komfort podróży.
Opony sportowe

Szczególnym rodzajem ogumienia są używane w ekstremalnych warunkach opony sportowe (samochodowe, motocyklowe, a także rowerowe), które powyższe wymagania powinny spełniać z nawiązką. Mogą być one montowane w różnych pojazdach. Dla przykładu rowerowa opona Continental Ultra Sport II gwarantuje maksimum bezpieczeństwa, ma też niską masęwłasną i korzystną cenę, co jest optymalnym połączeniem. Jednak ten typ ogumienia znajdziemy również w samochodach i motocyklach. Sprawdźmy, czym się charakteryzuje i co powinno decydować o jego wyborze.

Sportowe opony – komu będą potrzebne?

Opony sportowe gwarantująświetną przyczepność oraz mają dużą wytrzymałość na przeciążenia. Wykorzystywane są w motosporcie. Wspomniane wyżej opony Continental Ultra Sport II łączą wszystkie najważniejsze cechy, zapewniając trwałość i niesamowite wyniki.

Ogumienie tego typu jest stosowane również w off-roadzie i rajdach samochodowych. Większość modeli zostało zaprojektowane specjalnie na konkretne warunki. Można wymienić tutaj między innymi temperaturę panującą na dworze, bądź wilgotność drogi. Stworzono także odrębne modele, które sprawdzą się na zaśnieżonych trasach. Opony z kolcami poradzą sobie natomiast z oblodzeniem, gdyż sama guma staje się tu bezradna.

Sportowe ogumienie jest zatem używane wszędzie tam, gdzie oczekuje się najlepszych rezultatów i najwyższej efektywności jazdy. Sprawdza się nie tylko w wyczynowym sporcie – jest również idealną propozycją dla osób, które jeżdżą szybko, dynamicznie lub w trudnychwarunkach atmosferycznych.

Najważniejsze cechy opon sportowych

Opony sportowe samochodowe (ale również motocyklowe i rowerowe) stawiają czoła różnym wyzwaniom, dlatego muszą spełniać szereg wymagań. Przyczepność jest jednym z najważniejszych parametrów dobrego ogumienia. Mówi ona o sile tarcia pomiędzy bieżnikiem, a nawierzchnią drogi. Innymi czynnikami będą odpowiedni skład gumy, rzeźba bieżnika, czy wielkość profilu. Połączenie wyżej wymienionych atrybutów dobrego ogumienia zapewnia poczucie komfortu i pewność prowadzenia w każdej sytuacji.

Najlepsze opony sportowe to takie, które zostały stworzone specjalnie na dany typ nawierzchni. Te na suchy asfalt będą całkowicie gładkie lub jedynie z niewielką, wąską, łagodnie prowadzoną rzeźbą bieżnika. Na mokrą nawierzchnię potrzebne są opony ze znacznie wyraźniejszym bieżnikiem. Sportowe opony asfaltowe znajdują zastosowanie na przykład w Formule 1 oraz w kolarstwie (opony Continental Ultra Sport II idealnie łączą niskie opory toczenia i przyczepność). Natomiast ogumienie off-roadowe charakteryzuje się głębszym wzorem niż przeważnie stosowany. Mają też wyższy profil od opon asfaltowych, dzięki czemu poradząsobie z błotem, piaskiem oraz wodą. Używane są one w samochodach terenowych i motocyklach crossowych.

Rozmiar opon także ma znaczenie. Najlepsze opony sportowe są dopasowane wielkością do określonych warunków jazdy. Im niższy profil opony, tym bardziej precyzyjne prowadzenie pojazdu, ale i dużo mniejszy poziom amortyzacji niż w przypadku wyższych gum. Szersze opony zapewniają zaś większą przyczepność od węższych, ale wpływają negatywnie na opory toczenia, przez co zwiększa się zużycie paliwa. Dlatego też szerokie opony spotkać można w pojazdach sportowych, a wąskie w samochodach miejskich, elektrycznych lub w kolarstwie, więc wszędzie tam, gdzie jak najmniejsze straty energii są priorytetem. Podczas rajdów, gdy na drodze zalega śnieg, lód i błoto pośniegowe, wykorzystywane są opony wąskie, o wysokim profilu oraz z masywnym bieżnikiem. W naprawdę trudnych warunkach drogowych używane są także opony z kolcami.

Szukając najlepszych opon sportowych, nie można zapominać o sprawdzeniu mieszanki gumy. Odpowiedni skład zapewnia zadowalającą twardość w każdej temperaturze. Dlatego opony często są dedykowane pod konkretne warunki temperaturowe. Przykładowo guma, która sprawuje się znakomicie na mrozie, w gorący dzień będzie zbyt miękka, przez co będzie się szybciej zużywać, piszczeć przy gwałtownych manewrach, a pojazd będzie pozbawiony możliwości stabilnego prowadzenia.

Przy wyborze ogumienia należy również uwzględnić warunki eksploatacji pojazdu. Zdarza się, że sportowe opony samochodowe do jazdy na torze wymagają dogrzania. Poprzez taki zabieg, guma staje się miękka, dzięki czemu świetnie przylega do toru. Jednak ten zabieg nie jest zawsze konieczny. Należy pamiętać, że ogumienie można przegrzać, co negatywnie wpłynie na efektywność jazdy.

Ważną cechą dobrze dobranej opony jest także skuteczne odprowadzanie wody w warunkach, które tego wymagają. Służą temu specjalne nacięcia na oponie, projektowane przez producentów tak, aby jak najbardziej efektywnie wyrzucać płyn spod kół pojazdu, utrzymując trakcję.

Sportowe opony samochodowe charakteryzują się również wzmocnionymi bokami. Taki zabieg stosuje się nie tylko po to, by opona była wytrzymalsza. Ogumienie ze sztywnym bokiem nie pracuje nadmiernie na nierównościach, przez co pojazd jest stabilniejszy i pewnie się prowadzi. Taka konstrukcja zapobiega też nieplanowanemu zrzuceniu opony z felgi przy dużych przeciążeniach.

Opony sportowe do motocykli

Sprawa komplikuje się, kiedy zamiast czterech punktów łączących pojazd z drogą, do dyspozycji są tylko dwa. Z takim problemem borykają się użytkownicy motocykli. To właśnie powód, dla którego wybór najlepszych opon sportowych do jednośladów staje się jeszcze trudniejszym aspektem, niż w przypadku czterokołowców.

Bieżnik w motocyklach jest inny na przednim i tylnym kole za sprawą sposobu klejenia. Wynika to z różnic trakcyjnych, jakie oddziałują na opony podczas przyspieszania i hamowania. Rozmiar opon dobiera się do danego pojazdu, zgodnie z zaleceniami producenta. Każda opona spełnia inne zadanie. Dlatego też inna wielkość ogumienia występuje w skuterach, a inna w motocyklach wyścigowych czy crossach.

W przypadku motocykli wyścigowych należy zadać sobie pytanie, czy jazda odbędzie się na torze suchym, czy mokrym. Jeśli zachodzi pierwszy wymieniony przypadek, opona powinna być gładka lub niemalże gładka. Zapewnia to jak największą powierzchnię przywierania gum do asfaltu. Natomiast jeśli na nawierzchni zalega woda, a na drodze występują kałuże, bieżnik powinien posiadać odpowiednie nacięcia. Wprawdzie zmniejsza to powierzchnię, jaką opona przylega do drogi, ale zapobiega ślizganiu się pojazdu po wodzie, dzięki odprowadzaniu jej nadmiaru spod kół. Te rowki na wierzchniej stronie ogumienia nie dopuszczają do wystąpienia zjawiska akwaplanacji (ang. aquaplaning).

Motocykle crossowe wymagają z kolei wysokiego, agresywnego bieżnika. Spowodowane jest to faktem, że użytkowanie tego typu jednośladów odbywa się na nieutwardzonych drogach, na piachu i w błocie.

Ranking opon sportowych

Poniższa tabela przedstawia zestawienie pięciu najlepszych sportowych opon samochodowych. Wszystkie ujęte w tabeli pozycje występowały w rozmiarze 225/40R18.

ProducentModelOszczędność (opór toczenia)Hamowanie na mokrej nawierzchniHałas zewnętrznyCena (PLN)
MichelinPilot Sport Cup 2EC70dB607
YokohamaADVAN Sport V103FC71 dB640
ContinentalPremiumContact 6CA71dB501
GoodyearEagle NCT5EB70dB514

Źródło: https://www.oponeo.pl/

Kiedy warto pomyśleć o oponach sportowych?

Stając przed wyborem najlepszych opon sportowych, należy zastanowić się, w jakich warunkach mają być one eksploatowane. Trzeba być także świadomym, że opony są jedną z najważniejszych części pojazdu. Dobór ogumienia do stylu jazdy i rodzaju nawierzchni zapewni maksimum przyczepności, co podniesie komfort podróży. Oprowadzanie wody, skład gumy, siła tarcia, rozmiar, rodzaj bieżnika – wszystko to powinno zostać uwzględnione przy podejmowaniu decyzji.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Spis treści

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) w związku z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.