Kategoria: Porady

Continental pompowanie kół azotem

Czy pompowanie kół azotem, to robienie klienta w butelkę?

Skoro opony fabrycznie przystosowane są do pompowania powietrzem, to po co pompować koła azotem? Czy klient powinien za to dodatkowo płacić, skoro powietrze w 78 proc. składa się właśnie z azotu? Jest kilka argumentów za tym, że jednak warto dopłacić!

Sezonowa zmiana opon

Sezonowa wymiana opon. Czy to konieczne?

Każdego roku, kiedy w Polsce spadnie pierwszy śnieg, wielu kierowców inwestuje w nowe opony (lub wymienia jeszcze zdatny do użytku komplet używanych). Niestety, wiąże się to z długimi kolejkami oraz paraliżem na drogach. Choć sezonowa wymiana opon nie jest w naszym kraju obowiązkowa, to co roku pojawiają się głosy ekspertów, mówiące o konieczności wprowadzenia takiego przepisu. Na szczęście, większość kierowców ma świadomość tego, jak ważna jest wymiana opon – w końcu chodzi o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. Kiedy więc zmieniać? Czy obowiązuje też wymiana opon motocyklowych? Jak to wygląda w innych europejskich krajach? Sprawdźmy!

Zima

Łańcuchy na opony – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

Kiedy nieubłaganie zbliża się zima, część kierowców od razu wymienia opony na zimowe, inni czekają z tym dopiero na pierwsze przymrozki. Co roku meteorolodzy straszą nas „zimą stulecia”. Zazwyczaj nie jest aż tak źle, jednak są rejony, gdzie bez łańcuchów nie warto nawet wyjeżdżać na podjazd. Nawet jeśli nigdy ich nie potrzebowałeś, to warto byś się czegoś o nich dowiedział – konieczność założenia łańcuchów na opony może zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie.

Czujnik ciśnienia

Czujnik ciśnienia w oponach TPMS. Wyłączenie czujnika

Kontrola ciśnienia w oponach jest kwestią kluczową w procesie dbania nie tylko o stan naszej maszyny (w szczególności opon). Od prawidłowego ciśnienia w oponach zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy. Do stałego mierzenia ciśnienia w oponach służy czujnik TPMS, który pozwala kierowcy trzymać rękę na pulsie i odpowiedni szybko reagować. W niektórych wypadkach czujnik TPMS może jednak stanowić pewien problem.

Wyposażenie warsztatu

Wyposażenie nowoczesnego warsztatu samochodowego

Nowoczesny warsztat samochodowy powinien być przede wszystkim wyposażony w nowoczesne narzędzia i sprzęt, za pomocą których można sprawnie dokonać niezbędnych napraw i diagnostyki maszyny. O jakie dokładnie narzędzia chodzi? Choć to właściwie temat-rzeka – bo nie sposób (nawet sporządzając suchą listę potrzebnych sprzętów) zawrzeć wszystkiego w krótkim tekście – to przynajmniej zastanówmy się, czego w nowoczesnym warsztacie samochodowym nie może absolutnie zabraknąć.

Naprawa opony

Maszyny wulkanizacyjne. Sprzęt nowy czy używany?

Prawidłowa wulkanizacja w dużej mierze oparta jest o efektywnie działający i profesjonalny sprzęt. Dlatego każdy dobrze wyposażony zakład wulkanizacyjny powinien posiadać komplet maszyn, dzięki którym będzie mógł przeprowadzić kompleksowe operacje związane z ogumieniem. Ważną kwestię pozostaje też to, czy sprzęt wulkanizacyjny powinien być nowy, czy też można pozwolić sobie na zakup sprzętu używanego.

Naprawa opony

Naprawa opony uszkodzonej, przebitej. Kiedy warto naprawić?

Jedną z najbardziej stresujących sytuacji na drodze jest ta, gdy podczas jazdy uszkadzamy oponę. Może dojść do tego z przyczyn losowych (takich jak przebicia czy pęknięcia) lub na wskutek nieprawidłowej eksploatacji (np. wyząbkowania). Dzięki oponie zapasowej powinniśmy bezpiecznie dotrzeć do celu, ale kolejne kroki musimy skierować już do warsztatu. Wówczas powstaje pytanie – czy opłaca się naprawiać ogumienie, czy lepiej od razu postawić na nowe? Kiedy warto spróbować zreperować oponę, a kiedy jest to nieopłacalne?

Przechowywanie opon

Przechowywanie opon – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Opony to podstawowy element wyposażenia wszelkich pojazdów. Z różnych powodów (najczęściej przez zmianę warunków atmosferycznych) wymieniamy je w warsztatach czy u wulkanizatora. Jeśli posiadamy więcej kompletów, np. zimowe i letnie albo zapasowe (bo np. kupiliśmy je okazyjnie) dochodzi nam kwestia przechowywania tych, których aktualnie nie używamy. Gdzie przechowywać koła? Czy inwestować w regał na opony? Dziś szukamy odpowiedzi na te pytania i rozwiewamy kilka mitów dotyczących przechowywania opon.

Zmiana opon na letnie

Zmiana opon na letnie – przepisy prawa w Polsce i w Europie

Dobór odpowiedniego ogumienia ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowców, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dotyczy to nie tylko wymiany opon na zimowe, ale również zmiany ogumienia na letnie. Musimy bowiem mieć świadomość, że mieszanka zastosowana do produkcji opon zimowych, pod wpływem wysokiej temperatury staje się zbyt miękka, co może wpłynąć negatywnie na zwrotność pojazdu oraz zużycie paliwa.

Ząbkowanie opon – skąd się bierze i jak z tym walczyć?

Każde auto wydaje hałas – silnik i inne systemy nieustannie pracują, znaczenie mają też tutaj warunki na drodze. Jedne samochody są głośniejsze, inne mniej. W większości nowych modeli poprowadzimy swobodną rozmowę, w starszych często będziemy musieli podnieść głos, by się usłyszeć. Jednym z czynników wpływających na poziom hałasu w pojeździe są opony. Kiedy nawet na niskiej prędkości słyszymy, że wydają głośne, charakterystyczne dźwięki, to przyczyną może być ząbkowanie opon. Dla jednych to termin znany, dla innych zupełna nowość. Skąd się bierze? Jak temu zapobiegać? Czy wpływa to na nasze bezpieczeństwo?

Koło zapasowe

Zestaw naprawczy opony czy koło zapasowe?

Nawet najbardziej rozważna jazda samochodem nie daje nam gwarancji, że na trasie nie dojdzie do uszkodzenia opony. Wystarczy ostry odłamek szkła, leżący na jezdni gwóźdź lub inna drobna przeszkoda, by w ogumieniu powstała dziura. W takiej sytuacji kontynuowanie jazdy jest niemożliwe i niebezpieczne. Dlatego też każdy zapobiegliwy kierowca powinien być przygotowany na taką ewentualność. Możemy zrobić to na dwa sposoby – wożąc ze sobą koło zapasowe lub zestaw do naprawy opon. Które z rozwiązań jest lepsze? Przekonajmy się.

Wyważanie kół

Wyważanie kół – wszystko, co warto wiedzieć

Prawdopodobnie większość z was słyszała o tym, że koła trzeba wyważać, ale są tacy, którzy nigdy z tym pojęciem się nie spotkali. Spowodowane jest to zapewne faktem, że większość warsztatów robi to z automatu podczas sezonowej wymiany kół, nawet o tym nie informując (zazwyczaj usługa ta zawarta jest w cenie wymiany). Czy to wystarcza i zapewnia nam bezpieczeństwo? Źle wyregulowane opony to problem, więc warto zapoznać się z jego objawami, możliwymi skutkami oraz przyczynami, tak byśmy sami zdecydowali czy musimy dokonać wyważenia kół. Cena to kolejny temat, którym w niniejszym artykule się zajmiemy, zatem będziesz w stanie ocenić, czy warto wydać pieniądze.

Opony terenowe

Opony terenowe – rodzaje, zalety, pielęgnacja

Polacy pokochali jazdę samochodami terenowymi. Dla jednych jest to idealny środek transportu ze względu na miejsce, w którym żyją, inni natomiast uwielbiają jazdę po bezdrożach czy lasach. Niezależnie od preferencji, takie samochody wymagają specjalnego ogumienia. Z tego artykułu dowiesz się jakie są ich rodzaje oraz jak najlepiej je pielęgnować.

Opony chińskie niemieckie

Opony chińskie, niemieckie, japońskie, włoskie, a może polskie? Które są najlepsze?

Producentów opon na rynku jest bardzo wielu. Możemy wybierać spośród ogumienia z Niemiec, Japonii czy z Polski. W ich obrębie istnieją zarówno wersje budżetowe, jak i premium. Różnią się od siebie składem mieszanki czy też jakością wykonania. Opinie wśród użytkowników oraz wulkanizatorów są skrajnie różne – jedni mają swoje ulubione marki, stawiają na sprawdzonego włoskiego producenta opon (np. Pirelli), inni chętnie eksperymentują i zmieniają komplety na nowe. Które opony są najlepsze? Czy warto inwestować w coraz popularniejsze chińskie opony?

Nowe opony – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nowe opony mają wiele zalet – jest na nie udzielana gwarancja, mamy pewność, że są sprawne, na pewno posłużą też dłużej niż używane. Wchodząc na strony sklepów internetowych, szukając na aukcjach czy też w sklepach stacjonarnych, zapewne zostaliśmy zbombardowani dziesiątkami informacji i parametrów i nie bardzo wiemy, które teraz wybrać. Jaka klasa opon będzie najlepsza?

Jakie opony letnie

Jakie opony letnie wybrać? Czym charakteryzują się najlepsze?

Podstawowym elementem pojazdu, który odpowiada za bezpieczeństwo podróży, jest opona. To ona jako jedyna ma kontakt z nawierzchnią, dlatego tak ważny jest właściwy jej wybór, dopasowany do potrzeb użytkownika i rodzaju pojazdu. W związku z różnymi warunkami atmosferycznymi, z jakimi opony muszą sobie radzić, dokonano podziału na letnie i zimowe ogumienie. Gumy letnie stawiają czoła wielu wyzwaniom, takim jak skrajne upały czy zalegające na jezdni kałuże. Jakie opony letnie będą najlepsze? Sprawdźmy!

Testowanie opon

Jak testuje się opony?

Opony, które montujemy w pojazdach osobowych, ciężarowych czy transportowych znacząco wpływają nie tylko na komfort kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, ale przede wszystkim na ich bezpieczeństwo. Dlatego też zakup nowych opon powinien wiązać się z porównaniem wielu jej parametrów. Ale skąd ostatecznie będziemy wiedzieć, że mamy gwarancję bezpieczeństwa?

Hydrografika felg. Metody na nowy wygląd felg

Hydrografika, nazywana inaczej transferem wodnym, jest jedną z innowacyjnych metod nanoszenia bardzo szczegółowych wzorów i grafik na różnego rodzaju powierzchnie. Za jej pomocą można uzyskać zjawiskowe efekty 3D. Folia, aktywator, lakier, woda i kilka umiejętności osoby wykonującej hydrografikę – tylko tyle potrzeba, aby wykonać małe dzieło sztuki.

Data produkcji opony

Data produkcji opony – jak ją odczytać?

Gdy kupujemy opony samochodowe, raczej nie zastanawiamy nad datą ich produkcji. Po prostu ufamy sprzedawcom i własnej ocenie wizualnej – widzimy, że opona nie była wcześniej używana. Jednak kiedy będziemy chcieli być dociekliwi, może się okazać, że spędziła ona już na przykład trzy lata w magazynie. Czy są jakieś przepisy regulujące sprzedaż? Jak sprawdzić wiek opony? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?

Opony sportowe

Coś dla pasjonatów, czyli opony sportowe i ich charakterystyka

Opona to jedyny element naszego pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z drogą. Jest to kluczowa część, mająca wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników drogi. Uznana firma, odpowiednia mieszanka gumy, sprawdzony wzór bieżnika – te wszystkie czynniki wpływają na jakość i komfort podróży.

Opony motocyklowe

Nowe czy używane opony motocyklowe?

Kierowcy motocykli w kwestii opon niczym nie różnią się od kierowców innych pojazdów z ogumieniem. I jedni, i drudzy prędzej czy później stają przed kluczowym problemem: lepiej kupić nowe opony czy może poświęcić nieco czasu na wyszukanie i zakup używanych? Nie jest to pytanie, na które można odpowiedzieć w jednym zdaniu. W każdym razie myśl przewodnia, która powinna przyświecać każdemu kierowcy, który ma do czynienia z podobnym dylematem, zawiera się przede wszystkim w słowie „jakość”.

Bieżnikowanie

Bieżnikowanie, czyli regeneracja opon

Bieżnikowanie opony to jeden z pomysłów, aby nieco zaoszczędzić na ogumieniu naszego pojazdu. Przedłużanie żywotności starej opony jest alternatywą dla zakupu nowej, dlatego coraz częściej kierowcy decydują się na takie rozwiązanie. Kompetentni wulkanizatorzy rzeczywiście potrafią przeprowadzić efektywny proces bieżnikowania, dlatego warto zastanowić się nad powierzeniem im starych opon w celu wydłużenia ich przydatności do eksploatacji.

Obsługa maszyn do wulkanizacji. Szkolenia i kursy

Wulkanizacja tylko z pozoru wydaje się trywialna – w rzeczywistości to rzecz dość złożona. Szkolenia i kursy w zakresie wulkanizacji pozwalają na wykształcenie prawdziwych profesjonalistów, przed którymi żadna opona nie będzie skrywała tajemnic. Dobry zakład wulkanizacyjny poznaje się właśnie po kadrze, która świadczy w nim usługi. Czym właściwie jest wulkanizacja? Na czym polegają wspomniane szkolenia i kursy wulkanizacyjne? Jak powinna wyglądać obsługa maszyn do wulkanizacji? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania w poniższym tekście.

Oznaczenia opon

Indeks nośności i prędkości opon. Tabela i oznaczenia

Podczas kupowania nowych opon, niektórzy kierowcy zdają się z lekceważeniem podchodzić do takich zagadnień, jak indeks nośności i prędkości. Zupełnie niesłusznie, bowiem dopasowanie opon o odpowiednich wartościach do danego pojazdu jest kluczowe dla zachowania optymalnego poziomu bezpieczeństwa na drodze i komfortu przemieszczania się. Nie mówiąc o tym, że nieprzestrzeganie przepisów stanowi naruszenie prawa drogowego, co może oznaczać nieprzyjemne konsekwencje.

Ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach. Prawidłowe wartości. Tabela Bar, PSi, MPa i kPa

Każdy kierowca – w trosce o bezpieczeństwo i komfort jazdy – musi zadać sobie kilka podstawowych pytań dotyczących poziomu ciśnienia w oponach. Jaka jest prawidłowa wartość? Gdzie można go sprawdzić? Czy należy przywiązywać do tego wagę? Jakie są konsekwencje utrzymywania zbyt wysokiego albo zbyt niskiego ciśnienia w oponach? Jak często i w jaki sposób mierzyć ciśnienie w oponach? Na te kwestie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.