Opony motocyklowe, a styl jazdy

Styl jazdy motocyklem powinien być kompatybilny z rodzajem dobieranych opon. Kluczową rolę odgrywa tu także nawierzchnia, po której będziemy się poruszać. W zależności, czy poruszamy się po jezdni, czy może jesteśmy miłośnikami polnych, piaskowych oraz innego rodzaju off-roadowych dróg, krótkich czy długich dystansów, szybkiej czy wolniejszej jazdy – będziemy szukać opon o odpowiedniej charakterystyce.
Motocykl

Różne rodzaje opon motocyklowych można porównać do różnego rodzaju ludzkiego obuwia: zarówno jedne, jak i drugie dobierane są w zależności od danych warunków pogodowych czy terenowych. Dlatego tak jak każdy odpowiedzialny pieszy nie założy lekkich butów w środku zimy, tak samo każdy odpowiedzialny motocyklista nie założy do szybkiej jazdy sportowej opon o niskim indeksie prędkości.

Każdy motocykl ma swoje przeznaczenie, charakteryzujące się z jednej strony stylem jazdy (w tym między innymi prędkością), z drugiej zaś rodzajem nawierzchni, po której się porusza (jezdnia, tory wyścigowe albo dla odmiany błota i piaski). Dla każdego z nich przeznaczone jest odpowiednie ogumienie, pozwalające nie tylko cieszyć się komfortową, ale przede wszystkim bezpieczną jazdą. Słowem – wyciągnąć z maszyny to, co najlepsze. Przyjrzyjmy się zatem w jakich okolicznościach należy wybrać opony motocyklowe turystyczne oraz sportowe, a kiedy typu  chopper/cruiser oraz cross/enduro, pokrótce charakteryzując każdy z tych rodzajów.

Opony motocyklowe turystyczne

Rozpocznijmy od opon turystycznych, które mają najbardziej uniwersalne zastosowanie, co zresztą ma swoje plus, ale nie pozbawione jest również wad. Dostosowane są przede wszystkim do zmiennych warunków pogodowych: są odporne na zmienną temperaturę, dobrze chodzą po mokrej nawierzchni. Ponadto opony turystyczne, odznaczające się niskim poziomem zużycia, radzą sobie dobrze na zmiennych powierzchniach, charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością, zapewniając wysoki komfort jazdy.

Będą one podstawowym wyborem dla wszystkich motocyklistów, którzy swój pojazd wykorzystują właśnie w celach szosowo-turystycznych. Nie znaczy to jednak, że opony turystyczne będą idealnie nadawać się do każdych warunków jazdy – należy mieć na uwadze fakt, że uniwersalizm ich zastosowania również ma swoje ograniczenia. Na przykład ograniczenia prędkości, bowiem opony turystyczne nie są dobrym ogumieniem dla kierowców lubiących dużą prędkość –nadają się do jazdy poniżej 200 km/h. Nie mówiąc o tym, że do bardziej wymagających nawierzchni należy jednak stosować opony nieco innego rodzaju.

Sportowe opony do motocykli

Skoro wspomnieliśmy o limitach prędkości przy ogumieniu turystycznym, nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o oponach sportowych, na których siłą rzeczy można rozwijać dużo większe prędkości. Jak wiadomo, motocykle sportowe to maszyny, które charakteryzują się dużą mocą i świetnym przyspieszeniem. Pokonywanie trasy z dużą prędkością, większe kąty pochyleń podczas skrętów każą ze szczególną uwagą spojrzeć na kwestię prawidłowego ogumienia. Biorąc pod uwagę, że już sama prędkość dostarcza odpowiednio dużo adrenaliny, nie trzeba podnosić jej sobie przez ryzyko związane z dobraniem nieodpowiednich opon.

Czym więc charakteryzuje się ogumienie do motocykli sportowych? Przede wszystkim wysokim indeksem prędkości, ale również dużą przyczepnością, która pozwala pewnie sterować pojazdem, zwłaszcza na zakrętach. Precyzja prowadzenia jest bowiem bardzo istotna przy prowadzeniu tego typu maszyn. Skład mieszanki opon sportowych jest w pewnym stopniu zależny do danego modelu i producenta, dlatego warto dopytywać o te kwestie indywidualnie przy zakupie. W każdym razie opony sportowe powinny być odporne na wysoką temperaturę oraz dobrze trzymać się różnych nawierzchni.

Opony do motocykli typu chopper i cruiser

W motocykle typu chopper czy cruiser duża prędkość nie jest już najważniejsza. Bardziej liczy się tutaj komfort jazdy, jako że tego rodzaju pojazdy służą do pokonywania długich dystansów. Choppery – spopularyzowane zwłaszcza przez firmę Easy Rider – to przerobiony motocykl, który narodził się pół wieku temu w Stanach Zjednoczonych. Cruiser z kolei to maszyna, które charakteryzuje się niskim siedzeniem kierowcy, wydłużoną ku tyłowi kierownicą i minimalną karoserią z odsłoniętym silnikiem. Dla właścicieli tych motocykli ważne jest przede wszystkim właściwe trzymanie się w zakrętach oraz wyciszenie, dlatego też pod tym właśnie kątem dobierają opony, charakteryzujące się dobrą przyczepnością zarówno do suchej, jak i mokrej nawierzchni. W przypadku motocykli typu chopper i cruiser dużą wagę przywiązuje się też do wyglądu – i tutaj opony również mogą wnieść nieco udoskonaleń, między innymi w zakresie wzorów bieżnika.

Opony do motocykli typu offroad

Na zakończenie przyjrzyjmy się zupełnie osobnej kategorii, czyli motocyklom off-roadowym – czyli pojazdom do wypadów po mniej cywilizowanych drogach. Nie zawsze bowiem motocykle służą do jazdy po utwardzonej, wygodnej i bezproblemowej nawierzchni. Wiele osób preferuje zapuszczanie się w nieznane, jazdę po bezdrożach czy lasach w poszukiwaniu nowych wrażeń i przygody. W tym wypadku odpowiednie ogumienie pełni szczególnie ważną funkcję – opony dla motocykli crossowych muszą być dostosowane do terenu, po którym będą się poruszać. W zależności od tego, czy będzie to piasek, kamieniste czy błotniste ścieżki, będziemy dobierać odpowiednie opony. Generalnie opony off-roadowe muszą charakteryzować się mocną konstrukcję i wysoką odpornością na uszkodzenia, natomiast dobra przyczepność pozwali na bezpieczne wchodzenie w zakręty.

Która opona do którego motocyklu?

Przy wyborze opon do motocyklu niektóre ich cechy będą wspólne dla wszystkich rodzajów. Najważniejszą funkcją każdej opony jest bowiem zagwarantowanie bezpiecznej i wygodnej jazdy. Dlatego przy zakupie wszelkiego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na jego jakość. Przy zakupie sprzętu fabrycznie nowego nie jest to z reguły problem – ale może okazać się problemem przy zakupie opon używanych.

Najważniejszą kwestią jest odpowiedź na pytanie: jaki mamy motocykl i do jakiej jazdy go używamy? Jeżeli będą to głównie wypady turystyczne, to bez większego sensu jest zakładanie ogumienia sportowego. Natomiast bez doboru odpowiednich opon do motocykli typu chopper czy cross stracimy nie tylko na komforcie jazdy, ale również na bezpieczeństwie – czyli właściwie na dwóch kluczowych aspektach prowadzenia każdego pojazdu, nie tylko motocykla.

Styl jazdy – jak próbowaliśmy to przedstawić na powyższych przykładach – ma więc istotne znaczenie w przypadku wyboru opon. W zależności do jakich celów służy nam motocykl – turystycznych, sportowych, do jazdy terenowej – będziemy dobierać ten czy inny rodzaj ogumienia. Nie wolno zapominać, że to właśnie dobór prawidłowych opon jest gwarantem bezpiecznej i komfortowej jazdy, dlatego każdy motocyklista powinien przykładać do tego możliwie dużo uwagi. Jednocześnie używanie odpowiednich opon gwarantuje wydajniejszą jazdę, a także zapobiega szybszej eksploatacji bieżnika.

Opony nowe czy używane?

Dowiesz się tego w artykule: Nowe czy używane opony motocyklowe?

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Spis treści

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) w związku z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.