Łyżki do opon – przeżytek czy przydatny gadżet?

Opona to część pojazdu, która jest bardzo podatna na uszkodzenie. To ona jako jedyny element ma bezpośredni kontakt z drogą. Przebicie, pęknięcie lub naturalne zużycie - wszystko to prowadzi do konieczności demontażu ogumienia. Często zdarza się to w najmniej sprzyjających warunkach, na drogach nieutwardzonych, z dala od większych miejscowości, gdzie można skorzystać z pomocy wulkanizatora.
Łyżka do opon

Wówczas posiadanie łyżki do opon może okazać się jedynym ratunkiem. Ten mały, niepozornie wyglądający przedmiot służy do bezpiecznego zdejmowania opon z felgi bez ryzyka uszkodzenia którejkolwiek z części koła. Dzięki temu można bez problemu naprawić usterkę i ruszyć w dalszą podróż lub chociaż dojechać do specjalistycznego warsztatu. Czy w dzisiejszych czasach łyżki do opon to przeżytek? A może wciąż przydatny gadżet? Sprawdźmy!

Łyżka do opon – co to takiego?

Łyżki do opon to narzędzia służące do ściągania gum z obręczy kół. W zależności od przeznaczenia, różnią się od siebie rozmiarem, kolorem i materiałem, z jakiego zostały wykonane, a także kształtem i kątem wygięcia dźwigienki. Najczęściej są one metalowe lub plastikowe. Wybór budulca zależy od rodzaju pojazdu, do którego są stworzone.

Są to przyrządy charakteryzujące się prostą budową. Najczęściej łyżka do opon wygląda jak długi, płaski kawałek metalu, którego koniec (dźwigienka) jest nieco szerszy, wygięty pod niewielkim kątem. Wszystkie krawędzie łyżki zakończone są bardzo łagodnie, bez ostrych elementów. Wszystko po to, aby podczas ściągania opony nie uszkodzić żadnego z podzespołów koła. Najlepsze egzemplarze są ręcznie kute z wysokiej jakości stali.

Zasada działania jest tak samo prosta, jak sama konstrukcja łyżek do opon. Wygiętą część łyżki wkłada się między gumę, a obręcz koła. Następnie, tworząc pewnego rodzaju dźwignię, wyciąga się rant opony na zewnątrz obręczy. Łyżki najczęściej sprzedawane są w kompletach składających się przynajmniej z dwóch sztuk. Taka liczba znacznie ułatwia całą operację, ponieważ stwarza możliwość naprzemiennego używania każdej z nich. Przyrządy te występują do każdego rodzaju pojazdów, różniąc się nieco pod pewnymi względami.

Łyżki do opon motocyklowych

Ogumienie do jednośladów jest mocno i pewnie osadzone w obręczach kół, dlatego też konstrukcja łyżki do opon motocyklowych najczęściej wykonana jest z metalu. Mogą się one różnić między sobą rozmiarem oraz sposobem wykonania.

Różnice w długości i wytrzymałości uzależnione są od rozmiaru obręczy i opony. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest użycie większej dźwigni, narzędzia te będą dłuższe i wytrzymalsze na przeciążenia. Mimo że wszystkie łyżki motocyklowe służą do tego samego, to ich budowa może się nieco różnić.  Niektóre z nich zakończone są rękojeścią przypominającą tę ze śrubokrętów, inne zaś doposażone są w klucz płaski, dzięki któremu można odkręcić koło bez szukania dodatkowych narzędzi. Różnice mogą też wynikać z kształtu zakończenia łyżki, którą wkłada się między oponę a obręcz. Jedne z nich będą bardziej zaokrąglone, drugie mniej. Jednak wszystkie łyżki do opon motocyklowych łączy jedna cecha – są wykonane tak, aby nie powodować uszkodzenia felgi, opony lub dętki.

Łyżki do opon samochodowych

Łyżka do opon samochodowych to najpopularniejszy typ łyżek. Można je spotkać niemalże w każdym garażu. Jest to podstawowe wyposażenie każdego wulkanizatora. Pomimo, że występują tam zaawansowane technologicznie maszyny służące do demontażu gum, to często najprostsze rozwiązania okazują się niezawodne. Łyżki różnią się między sobą rozmiarem (zależy on od rozmiaru felgi i profilu opony) i uchwytem. Jednak każda łyżka do opon samochodowych wykonana jest z metalu, ponieważ podczas montażu i demontażu występują duże naprężenia, których tworzywo sztuczne mogłoby nie wytrzymać. Standardowo już, jak w przypadku wszystkich innych łyżek, te do ogumienia pojazdów z czterema kołami też produkowane są tak, aby nie było na ich powierzchni żadnych ostrych elementów, które mogłyby uszkodzić którąkolwiek z części koła.

Łyżki do opon ciężarowych

Opony samochodów ciężarowych są dużo masywniejsze od ogumienia osobówek. Muszą bowiem wytrzymać ogromny nacisk. Są grubsze, większe, sztywniejsze i kilkukrotnie cięższe. Dlatego też do tego typu pojazdów znacznie częściej występują całe zestawy do obsługi ogumienia, rzadziej pojedyncze łyżki.

Taki zestaw składa się z przynajmniej dwóch, odpowiednio profilowanych łyżek i kilku drobniejszych, ale równie potrzebnych elementów. Jest on mniej praktyczny w transporcie ze względu na wagę i znacznie droższy, ale warto mieć go pod ręką.

Łyżki do opon rolniczych

Maszyny rolnicze to pojazdy użytkowane w skrajnie ciężkich warunkach. Najczęściej na grząskim terenie, na którym łatwo rozerwać ogumienie o ostre kamienie czy pieńki drzew. Dlatego, podobnie jak w przypadku samochodów ciężarowych, opony są ciężkie, grube i bardzo niepraktyczne w obsłudze. Z pomocą przychodzą nam łyżki specjalnie projektowane do ogumienia maszyn rolniczych. Wykonane ze specjalnej stali zapewniającej dużą wytrzymałość. Charakteryzują się optymalnie dobraną długością narzędzia, umożliwiającą przenoszenie dużej energii przy użyciu niewielkich nakładów sił oraz odpowiednio dobranym kształtem dobrze dopasowujący się względem obręczy kół. To wszystko stanowi o jakości łyżki i znacząco ułatwia pracę przy tym typie ogumienia.

Łyżki do opon rowerowych

Łyżki opon rowerowych wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego, ponieważ lekkie, drobne opony nie wymagają użycia dużej siły do demontażu, a niska waga plastiku oraz niewielki rozmiar narzędzia umożliwia bezproblemowy transport. Łyżki do opon rowerowych są najczęściej sprzedawane w zestawach składających się z dwóch sztuk. Wyglądają one też nieco inaczej niż te dotychczas opisywane. Z jednej strony znajduje się dźwigienka służąca bezpośrednio do wyciągania rantu opony na zewnątrz obręczy. Po jej przeciwnej stronie umiejscowione jest ucho, które służy do zaczepienia łyżki o szprychę koła. Wszystko po to, aby łyżka była w stanie samodzielnie utrzymywać rant opony na zewnątrz obręczy koła i umożliwić użycie drugiej z łyżek.

Dlaczego warto mieć przy sobie łyżki do opon

Łyżki do opon są narzędziami, które ciężko zastąpić czymkolwiek innym. Są stosunkowo lekkie, dzięki czemu można je zabrać ze sobą, co często wybawia z trudnych sytuacji. Pozwalają na samodzielną naprawę lub nawet wymianę ogumienia w trasie. Są też bardzo wytrzymałe, dzięki czemu radzą sobie nawet z najbardziej opornymi oponami, a ich długość zapewnia optymalną dźwignię, przez co demontaż gum nie wymaga ogromnych nakładów siły. Występowanie odrębnych łyżek do każdego typu pojazdu jest niewątpliwą zaletą, gdyż zapewnia jej odpowiednie profilowanie, co wpływa na komfort i skrócenie czasu naprawy ogumienia. Dzięki łyżkom do opon, przy nabraniu odrobiny wprawy, można bez problemu, szybko i bez pomocy wulkanizacji zdemontować ogumienie.

Podsumowując, warto mieć przy sobie łyżkę do opon. Niewielki koszt i stosunkowo nieduża waga mogą pomóc w nagłej sytuacji, gdy opona pojazdu ulega awarii, o co nietrudno na drodze.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Spis treści

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) w związku z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.