Dlaczego łupiny kokosa, zastąpiono łodygami bambusa podczas pozyskiwania kauczuku do opon Continental?

Continental i Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemiec uruchamiają mobilny monitoring łańcucha dostaw kauczuku.

Krok 1: Efektywność upraw kauczuku

Wyniszczanie lasów tropikalnych to problem na skale światową. Continental  wspiera  450 gospodarstw Borneo, produkujących kauczuk, aby pozyskiwali go w sposób zrównoważony, tzn. otrzymywali więcej kauczuku z mniejszej ilości drzew.

Pracownicy gospodarstw na Borneo, są szkoleni w zakresie efektywniejszego sposobu upraw oraz wykorzystania lepszej technologii. Na przykład – jak powinno się nacinać drzewa po to, aby uzyskać jak najwięcej kauczuku, czy jak wykorzystać bambus zamiast łupin kokosa, aby nie zanieczyszczać kauczuku.

Dzięki takim działaniom, mogą zwiększyć wydajność swoich upraw oraz osiągnąć wyższe ceny za naturalny kauczuk najwyższej jakości.

Poznaj szczegóły pozyskiwania kauczuku na Borneo:

Krok 2: Monitoring cyfrowy produkcji kauczuku

Cały proces produkcji można monitorować za pomocą mobilnych urządzeń.  Zaczynając od upraw surowca w Indonezji i kończąc etapem produkcji opon w fabryce. 

„Stworzenie zrównoważonego łańcucha dostaw z możliwością śledzenia procesu produkcji kauczuku jest nieodłączną częścią programu Continental na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora przemysłu oponiarskiego. W ramach pilotażowego projektu w Indonezji mamy możliwość łatwego śledzenia całego procesu – od momentu pozyskiwania kauczuku, do etapu produkcji ogumienia w naszej fabryce w Niemczech.

Cyfrowy monitoring całego łańcucha dostaw zapewnia większą przejrzystość, a także pozwala wspierać lokalne gospodarstwa” – podkreśla Christian Kötz, Dyrektor Działu Opon oraz Członek Zarządu Continental. 

Krok 3: Eliminacja nielegalnych upraw kauczuku

Cyfrowy system śledzenia pozwala na szczegółową ocenę produkcji i łańcucha dostaw kauczuku. Obszary produkcyjne są zaznaczone na mapie, dostawcy surowca oraz średnie ceny sprzedaży są udokumentowane w systemie.

System sprawdza też ilość dostarczonego kauczuku oraz jego miejsce produkcji. Dzięki temu pracownicy mogą zapobiec wprowadzaniu do łańcucha dostaw kauczuku z niezarejestrowanych obszarów – na przykład, z nielegalnie wycinanych lasów. 

Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemiec oraz Continental są członkami Globalnej Platformy na rzecz Zrównoważonego Kauczuku Naturalnego (ang. Global Platform for Sustainable Natural Rubber), która powstała w marcu 2019 i zrzesza najważniejsze podmioty w tym sektorze, zarówno w gospodarce, jak i wśród społeczeństwa obywatelskiego. Celem Platformy jest zwiększenie odpowiedzialności w zakresie produkcji naturalnego kauczuku. 

Poznaj produkty z mieszanką BlackChili o wysokiej zawartości kauczuku, wykorzystywanej w Continental do opon samochodowych i rowerowych.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Brak głosów. Oceń artykuł!

Nie przegap aktualności od ContiOne!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (adresu e-mail) w związku z art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). W każdym momencie mogę wycofać zgodę wypisując się z newslettera.